
Tämän evään nauttimiseksi, kannattaa välillä matkustaa. Tällä kertaa olin palaamassa työmatkalta Photokinasta. Koska Dusseldorfin kentältä ei saa kunnon Currywurst annosta, piti tehdä pieni mutka matkaan. Koska aikaa oli hyppäsin Kölnistä Dusselin kentälle meno matkalla junasta pois Dusselin rautatieasemalla. Muistelin nimittäin siinä assalla olevan hyvän wurstimestan.
Muistin oikein ja astuin sisään Zum Schiffchenin ovesta sisään. Muistikuva muutaman vuoden takaa ei pettänyt. Currywurst annos oli juuri sitä mitä odotinkin. Homman kruunasi vielä se että olin tullut Helsinkiin julkisilla, joten saatoin huitasta pari huurteista kyytipojaksi.
Jo vain, onneksi viimeistään syksyksi 2018 on suunnitteilla reissua Saksaan – Hollantiin ja silloin näitäkin herkkuja on mahdollisuus nauttia!